Сторінка практичного психолога

Сьогодні, коли ніким не очікувана війна із сусідньою державою призвела до численних болісних втрат, усі ми опинилися в суб’єктивно складному стані хронічної невизначеності.

Велика частка населення країни вже потребує і потребуватиме в майбутньому психологічної підтримки і допомоги, оскільки внаслідок тривалої травматизації суттєво знизився психологічний клімат у дітей та дорослих. Тому важливо застосувати такі методи психологічної підтримки, які можна використати у груповому форматі і які зможуть охопити велику кількість молоді.

Таким вимогам на сьогодні відповідає методика «Діти та війна: навчання технік зцілення». З метою оволодіння технологією роботи та впровадження її у практику діяльності при наданні психологічної підтримки та допомоги дітям і підліткам у період з 28.09 до 04.10.2022 практичний психолог Білецька О.П. брала участь в онлайн-тренінгах, які проводили спеціалісти навчально- методичного центру психологічної служби комунального закладу Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти.

На практичних заняттях ознайомилися з особливостями реагування дітей та підлітків на психологічну травму, пов’язану з війною, механізмом виникнення посттравматичних стресових розладів, техніками для навчання дітей релаксаційним навичкам. Важливим елементом тренінгу стало опрацювання питань, пов’язаних з роботою за означеною технологією з батьками, можливість залучення останніх до процесу надання підтримки власним дітям у кризових ситуаціях.


Місяць обізнаності про ментальне здоров’я

 У рамках «Місяця обізнаності про ментальне здоров’я» практичним психологом ліцею Оленою Білецькою було проведено роз’яснювальну роботу з педагогічними працівниками та індивідуальні бесіди з батьками та опікунами здобувачів освіти.

Всі бажаючі змогли отримати брошуру від Unicef «Ментальне здоров’я дітей під час війни» де зібрана інформація про ознаки, які вказують на потребу звернутися за психологічною підтримкою, техніки допомоги собі та дітям, ігри та вправи для стабілізації емоційного стану, а також контакти спеціалістів різних направлень.


Психологічна стійкість учасників освітнього процесу

На виконання листа Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації  від 20.05.2024 № 08-13/2941 «Про проведення уроків з питань психічного здоров’я» з 22 по 31 травня 2024 року практичним психологом Оленою Білецькою було проведено серію з 5-ті тематичних уроків «Психологічна стійкість учасників освітнього процесу».

На уроках здобувачі освіти мали змогу переглянути освітній серіал для підлітків «Ден і Рора проти корпорації С», який потім жваво обговорювали,  виконували практичні вправи, робили висновки та рефлексували.

Результатом серії тематичних уроків стало:

  • розуміння учнями того, як можна підтримувати власне ментальне здоров’я;
  •  вміння розпізнавати ознаки різних емоційних проявів;
  •  отримання знань та базових правил щодо того як впоратись зі стресом та панічними атаками.

Тиждень психології у закладі

З 22 по 26 квітня 2024 року у закладі проходив Тиждень психології. Проведення Тижня психології – цікавий творчий процес, у якому були залучені всі учасники освітнього процесу. 

Головною метою було: зниження психоемоційної напруги учасників освітнього процесу в сучасних умовах невизначеності; надання консультативної та інформаційно- психологічної підтримки, віри в майбутнє, налаштування на позитивні зміни.

На різноманітних практичних заняттях розвивали навички різних видів мислення, опановували техніки первинної самодопомоги при стані тривожності, формували колесо життєвого балансу, працювали з технікою мандалотерапія. Завершили тиждень заняттям з елементами арт-терапії «Пошук внутрішніх ресурсів для підтримки життєвого балансу» для педагогічних працівників.

Отже, Тиждень психології 2024 закінчився. І хоча більшість заходів відбувалися у дистанційному режимі, він дав можливість зрозуміти, що використовуючи психологічні знання, можна зробити життя спокійнішим і змістовнішим, а головне – жити в мирі і злагоді з собою і оточуючими.

04 квітня 2024 року провели заняття з педагогічними працівниками, на якому обговорили питання важливості формування мотивації досягнення успіху та вміння ставити реалістичні, здійсненні цілі.

За допомогою різноманітних вправ усвідомили, що мотивація досягнення успіху є рушійною  силою, яка допомагає людям досягти своїх цілей та розвиватися. Успішні люди завжди захоплено переслідують свою мету. Їх надихає те, що вони роблять, і вони отримують задоволення від своєї справи. Таких людей від інших відрізняє внутрішня мотивація досягнення успіху. Мотивація дає змогу спробувати зробити щось нове, пережити невдачі та досягти своїх цілей.

Щоб порозумітися, недостатньо говорити однією мовою.

Недостатньо розуміти значення слів, які використовують співрозмовники.

Багато інформації залишається поза словами: у діях, жестах, міміці, емоціях. За допомогою арттерапевтичних вправ намагалися зрозуміти та дослідити те, як емоції та почуття впливають на спілкування і життя.

Вміння правильно розуміти і використовувати емоції у повсякденні науковці називають «емоційним інтелектом», за допомогою онлайн тестування на (ЕІ) оцінили індивідуальну здатність усвідомлювати та розуміти свої емоції, почуття інших людей та використовувати ці навички у взаємодії з оточуючими.

Протягом декількох останніх тижнів у рамках проєкту «Завжди поруч» за допомогою різноманітних вправ та технік працювали з педагогами над:
*розвитком резильєнтності;
*аналізом досягнень, важливих моментів за минулий рік;
*роздумами про себе, свої можливості, ресурси;
*цілепокладанням та плануванням на 2024 рік;
усвідомленням власного життя, його основних сфер, аналізом діяльності та життєвих процесів.
Це дозволило не тільки систематизувати власні прагнення та визначити тривоги та перешкоди, що стоять на шляху їх реалізації. Учасники мали можливість зі сторони поглянути на своє життя та додати в нього ті справи та цілі, які зроблять його не лише корисним, але і приємним та радісним.
Ми говорили про те, як наповнити своє життя великими й маленькими радощами, як підсилити власну стресостійкість та навчитись долати життєві труднощі, зберігаючи при цьому відчуття внутрішньої гармонії. Крім того, ми згадали про важливість турботи про себе і вміння вчасно і без почуття провини задовольняти свої потреби; навчитися регулювати свої емоційні прояви та зберігати спокій у різноманітних ситуаціях.

З 21 серпня по 18 вересня 2023 року проходило навчання в межах програми курсу підвищення кваліфікації «Зміцнення потенціалу практичних психологів закладів освіти».

Курс запровадило Міністерство освіти і науки України за підтримки ЮНЕСКО та уряду Японії в межах Національної програми з охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, ініційованої першою леді України.

Навчання здійснювалося партнерською організацією Видавництво «Ранок». Курс мав на меті посилити потенціал практичних психологів, які працюють у системі освіти України, з питань психічного здоров’я і психосоціальної підтримки в умовах війни та післявоєнний час. 
Навчання практичних психологів координували та супроводжували тренери.
Програма курсу розроблена на основі аналізу нинішнього рівня забезпечення психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, а також опитування понад 4500 практичних психологів закладів освіти. 

Під час навчання мала можливість опанувати нові навички,поділитися досвідом, дізнатися про інструменти й матеріали, передбачені міжнародними стандартами, що сприятиме посиленню їхньої спроможності ефективно реагувати на виклики сьогодення.
Упевнені, що разом зможемо подолати психологічні наслідки війни!

Заходи Всеукраїнського тижня протидії булінгу

Знання правил безпечної поведінки рятує життя!
14.12.2023 під керівництвом практичного психолога відбулась АртТерапевтична зустріч «Вільні люди – вільної країни», де педагогічні працівники за допомогою практичних вправ мали можливість:
📎 визначити причини та способи подолання стресу;
📎 працювати над методами зняття тривожності, стабілізації психоемоційного стану;
📎 розвити оригінальність і швидкість думки, вміння відійти від стереотипів.
Завдяки злагодженій роботі була створена позитивна атмосфера групової взаємодії 👱‍♀️🙆👩🧑, кожному вдалося, хоч на деякий час, з користю для себе відпочити та наповнити свій емоційний ресурс🫰.
30 листопада 2023 року в рамкам акції «16 днів проти насильства» для здобувачів освіти ліцею на базі МЦ “Start” Свеського центру культури та дозвілля проходила тематична зустріч «Гендерно зумовлене насильство».
Здобувачі освіти отримали теоретичні знання, мали можливість за допомогою практичних вправ, розглянути різні види ГЗН, як воно впливає на життя та свідомість людини, розібрались з чисельними міфами та стереотипами.
До заходу долучилась медикиня КНП «Свеський центр медико-соціальної допомоги» Тетяна Приходько, яка акцентувала на необхідності вчасно звертатись за кваліфікованою допомогою, розповіла про небажані наслідки насильства.

Безпека в умовах воєнного стану